czwartek, 12 kwietnia 2007

Temat

Badanie pogłębionej analizy wizualnej

Cel badania

Celem badania pogłębionej analizy wizualnej jest sprawdzenie który z elementów badanego znaku jest najszybciej widoczny oraz w którym stadium rozmycia znak zostaje przez uczestników badania rozpoznany.

Opis badania

1. Badanie zostało przeprowadzone na 11 osobach o zróżnicowanym poziomie wiekowym i różnym wykształceniu. Na wyniki mógł mieć wpływ fakt posiadania przez uczestnika badania prawa jazdy.

2. Badani otrzymali karty testowe, które należało wypełnić poprzez wpisywanie lub rysowanie zauważonych obiektów.

3. Na ekranie wyświetlano kolejne slajdy przedstawiające znaki w różnych fazach rozmycia.

4. Wyniki z kart testowych naniosłem na jedną tabelę, która przedstawia graficznie na którym stopniu rozmycia zauważone zostały kolejne elementy znaku oraz w którym stopniu znak stał sie dla badanego rozpoznawalny .

5. Dokonano analizy oraz obliczeń, których wynik określa stopień widzialności konkretnych elementów znaku.

6. Badanie opublikowano w postaci bloga na stronie www.blogger.com

środa, 11 kwietnia 2007

Analiza rzeczowa

Badanie

1. Przygotowałem plansze ze stopniowym rozmyciem znaku,
zadaniem uczestników było rozpoznanie znaku. Badani rozpoznawali rożne elementy znaku.












2. Wszystkie dane z tabelek wypełnianych przez uczestników badanie naniosłem na tabelkę zbiorczą. Każdemu elementowi przyporządkowałem odpowiedni znak graficzny.











3. Wynikom z tabelki zbiorczej przyporządkowałem kolory, które określały ilość rozpoznanych elementów znaku.











Analiza

Analiza 1.

Interpretacja danych:
W 100% rozmyciu logo jest nieczytelne dla wszystkich badanych, zmniejszając rozmycie do 90% aż 6/11 badanych jest w stanie rozpoznać pierwszy element. Obniżenie wartości rozmycia do 60% pozwala wszystkim badanym na rozróżnienie 2 elementów, a 3 z 11 badanych na odczytanie kompletnego znaku. W 40% wartości rozmycia tylko dwaj badani nie są w stanie rozpoznać jeszcze znaku, 30% wartość zapewnia czytelność wszystkim badanym.


Analiza 2.
Analizując wartość średnią, wyraźnie widać że już w 60% stopniu rozmycia co najmniej dwa elementy są dla badanych rozróżnialne, a w 30% znak jest rozpoznawalny dla wszystkich badanych. Wartość mediany wykazuje, że w rozmyciu 50% większość badanych rozpoznała znak całkowicie, dwa elementy badani rozróżnili w rozmyciu 70%. Wartość odchylenia standardowego oraz wariancji pokazuje między którymi stopniami rozmycia uczestnicy badania zanotowali największą poprawę widzialności znaku, wartość ta wynosi 0,69.

Wynik badania

Przeprowadzone badanie pogłębionej analizy wizualnej wykazało, które elementy znaku graficznego, w tym przypadku znaku drogowego, są najlepiej zauważalne dla badanych oraz w którym stopniu rozmycia znak staje się dla wszystkich badanych rozpoznawalny. Wartość ta stosując rozmycie "gaussian blur" programu Adobe Photoshop określona jest jako średnica 30pixels (w tabeli oznaczona jako 30%).